Czysty aparat daje wspaniałe zdjęcia! Porady

Aparat fotograficzny jest stosunkowo wytrzymałym urządzeniem, zaprojektowanym tak, aby wytrzymać dziesiątki lub setki tysięcy zdjęć. Soczewki zastosowane w urządzeniach są również trwałe. Aby jednak zapewnić długą, wysokiej jakości i niezawodną pracę aparatu, należy o niego odpowiednio dbać. Najczęstszym problemem w nowoczesnych aparatach fotograficznych jest kurz na matrycy. W lustrzankach cyfrowych pojawia się on podczas zmiany obiektywu, natomiast w zwykłych aparatach cyfrowych powstaje w wyniku tarcia pomiędzy ruchomymi częściami aparatu. Niezależnie od przyczyny, rezultat jest zawsze taki sam: Nieprzyjemne czarne plamy na wszystkich zdjęciach. Poniżej znajduje się 3-punktowa lista czyszczenia aparatu, z którą powinien zapoznać się każdy fotograf.

Czyszczenie ciała

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza, należy najpierw wytrzeć zewnętrzną stronę urządzenia. Urządzenie należy czyścić co najmniej raz w miesiącu. Użyj szczotki, aby usunąć wszelkie grubsze cząstki kurzu wokół kół, przycisków, gumek. Następnie miękką ściereczką z mikrofibry wyczyść korpus aparatu i obiektyw. Jeśli zdjęcie zostało zrobione w pobliżu morza, przetrzyj aparat szmatką zwilżoną słodką wodą. Pomoże to usunąć ślady mgły solnej z aparatu.

Wyczyść soczewkę

Wyczyść soczewkę za pomocą niestrzępiącej się szmatki. Podczas czyszczenia tej części kamery należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie pozostawić żadnych zarysowań spowodowanych przez cząsteczki. W lustrzankach obiektyw można zdjąć i wyczyścić zarówno od przodu, jak i od tyłu. Nigdy nie wymieniaj obiektywu, gdy urządzenie jest włączone, ponieważ elementy czujnika bardzo dobrze przyciągają kurz. W przypadku konwencjonalnych aparatów fotograficznych jest to bardziej skomplikowane, w tym przypadku nie można usunąć obiektywu, co oznacza, że nie można szybko pozbyć się problemu. W tym przypadku będziesz musiał albo naprawić wadę na zdjęciach, które zrobiłeś za pomocą edytorów zdjęć, albo zgłosić się do serwisu w celu rozwiązania problemu.

Czyszczenie i przechowywanie narzędzi

  • Istnieją specjalne zestawy do czyszczenia aparatów fotograficznych, które zazwyczaj zawierają:
  • specjalny spray i niestrzępiące się papierowe chusteczki przeznaczone do czyszczenia optyki (w celu oczyszczenia należy nanieść 1-2 krople sprayu na chusteczkę);
  • Gumowa dmuchawa do zdmuchiwania kurzu z optyki i innych mechanizmów aparatu;
  • Ściereczka z mikrofibry i szczotka (zwykle używana w połączeniu z gumową dmuchawą) do odkurzania urządzenia.

Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, zalecamy wyjęcie baterii i karty flash oraz przechowywanie go w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Aby utrzymać aparat w dobrym stanie, włączaj go od czasu do czasu i zrób kilka zdjęć. Jeśli wchodzisz do ciepłego pomieszczenia z zimnej ulicy, sugerujemy umieszczenie kamery w plastikowej torbie i uszczelnienie jej tak szczelnie, jak to tylko możliwe. Pozostaw kamerę w ten sposób na około godzinę, aż dostosuje się do nowych warunków temperaturowych.

Jeśli od czasu do czasu przeprowadzisz globalne czyszczenie, zapewni to Twojemu aparatowi długą i satysfakcjonującą pracę. Oznacza to, że zawsze będziesz mógł uchwycić najbardziej pamiętne momenty swojego życia w najbardziej żywych kolorach.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Maciej Borzecki

Fotograf reportażowy; wszelkie uroczystości, śluby, wesela, komunie.

Zobacz również