Jaki wybrać statyw fotograficzny?

 

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

Wybór statywu do zdjęć będzie uzależniony od wielu czynników między innymi tego jaki sprzęt ma udźwignąć oraz tego czy ma być mobilny czy raczej stabilny.

Statyw to tak naprawdę takie akcesorium, które przez amatorów fotografii jest niedoceniane, mimo że to właśnie dzięki niemu otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości, gdy chodzi o przygotowywanie zdjęć. Obecnie nawet fotografia mobilna korzysta ze statywów i nie chodzi tylko o kijki do selfie. Aparaty osiągają najlepsze efekty swojej pracy przy wyższych czułościach. Na długiej eskpozycji czasami uda się uzyskać dobry efekt a statyw będzie do tego kluczowy.

 

Malowanie światłem

Statywy sprawdzają się w wielu dziedzinach, a w niektórych właściwie będzie to element niezbędny. Wystarczy tutaj powiedzieć o fotografii nocnej oraz architektury i produktowej. Trudno sobie obecnie wyobrazić studio bez dobrego statywu to element po prostu konieczny. Na rynku obecnie praktycznie każdy coś dla siebie znajdzie. Dla użytkowników smartfonów oraz niedużych kompaktów a nawet bezlusterkowców świetnym rozwiązaniem będą nieduże statywy typu Joby.

Dostępne obecnie statywy są mocno zróżnicowane i można spośród nich coś atrakcyjnego wybrać. Zaletą będzie między innymi poręczność. Wadą jest niskie ustawienie aparatu, jeśli nie ma go do czego mocować. Takie rozwiązanie będzie dobre na długich wędrówkach. Można mieć go również bez problemu w bagażu sprzęt fotograficzny statywpodręcznym. Klasyczne statywy to już bardzo duża grupa produktów, które zróżnicowane są pod kątem rozmiaru. Liczby sekcji, wysokością po rozłożeniu i udźwigiem. Dodatkowo mamy również możliwość wybrania materiału, który będzie dla nas najlepszy.

Jeśli chodzi o materiał oczywiście najlepszy będzie karbon, ponieważ jest lekki, ale z drugiej strony sporo droższy. Pojawiają się czasem opinie o tym, że im cięższy statyw tym lepszy, ponieważ rośnie jego stabilność. Jednak obecnie większość lepszych statywów oferuje nam mocowanie do obciążenia i dlatego niewielka waga nie jest problemem.

 

Jaki wybrać statyw do aparatu?

Szukając dla siebie dobrego statywu trzeba się między innymi zastanowić jak będzie przez nas wykorzystywany. Jeśli chodzi o te kwestie, które musimy brać pod uwagę to między innymi ilość sekcji. Więcej sekcji sprawia, że po złożeniu statyw jest mały, jeśli jednak wybieramy taką opcje rozkładanie zajmuje więcej czasu i stabilność także będzie gorsza. Jeśli ma to być statyw do celów zawodowych wydaje się, że dobrze będzie postawić na taki, który posiada rozwiązania w postaci dobrych głowic. Głowice takie są sprawnym uzupełnieniem dla statywu i dzięki temu można go wygodniej wykorzystywać.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Maciej Borzecki

Fotograf reportażowy; wszelkie uroczystości, śluby, wesela, komunie.

Zobacz również