Wady i zalety aparatów hybrydowych

Aparaty cyfrowe to rozwiązanie proste i wygodne, ale nie daje odpowiedniej kontroli nad zdjęciem. Z aparatami-lustrzankami kontrola jest pełna, ale i obowiązki fotografa są nieograniczone. Wszystko musi robić samodzielnie. Osoby zainteresowane fotografią jako sztuką na pewno będą chciały mieć odpowiednią kontrolę, ale nie każdy jest też skłonny do poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, by zgłębić swoje hobby w dostateczny sposób, poświęcić mu się niemalże bez reszty. Dlatego na rynku pojawiły się hybrydy z wymienną optyką. Czy jest to na pewno dobre wyjście? Jakie są jego wady i zalety?

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

Wymienne obiektywy a pewno pozwalają na poprawę jakości zdjęcia w porównaniu z automatami. Pozwalają na dopasowanie kąta do potrzeb kadru i lepsze uchwycenie fotografowanej rzeczy. Była to do niedawna funkcja zarezerwowana dla lustrzanek. Lustrzanki zawsze jednak były ciężkie i niewygodne. Hybrydy pozwalają na zmniejszenie rozmiaru lustrzanki przy jednoczesnym zachowaniu przynajmniej części jej możliwości.

W aparatach cyfrowych rezygnuje się z lustra, co pozwala na ich zminiaturyzowanie. Obraz jest cyfrowy, chociaż optyka jest inna.

Aparat hybrydowy

Aparat hybrydowy to połączenie lustrzanki i urządzenia cyfrowego. Mamy możliwość ustawienia całkiem sporej ilości zaawansowanych parametrów zdjęcia i udaje się zamknąć te możliwości w małej obudowie. Oznacza to też większą łatwość obsługi, ponieważ odpada kilka najbardziej skomplikowanych elementów. Zazwyczaj opanowanie hybrydy nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Na pewno nie da się osiągnąć jakości zdjęć najlepszych lustrzanek, ale hybrydy z łatwością pod tym względem biją na głowę wszystkie cyfrowe rozwiązania. Jest to osiągane właśnie za sprawą wymiennego obiektywu, który jest w stanie zaoferować nam szerokość kąta zdjęcia w przedziale od 18 do 300 milimetrów. Jest to zakres potężny i można dzięki niemu szlifować spokojnie swoje umiejętności. Co więcej, urządzenie hybrydowe ma wszystkie zalety urządzeń cyfrowych. W dzisiejszym świecie możliwość zgrywania zdjęć na urządzenia komputerowe jest ważna i hybryda nam to zapewni. Smartfony, wifi, portale społecznościowe – to standard urządzeń tego typu.

ntermarche super

Wady hybryd

Z całą pewnością profesjonaliści nie będą sięgać po hybrydy. Nie chodzi nawet o to, że byłoby to niemożliwe, ale najlepsze rozwiązania są i raczej zawsze będą zarezerwowane dla sektora lustrzanek. Ogromnym problemem jest też to, że na hybrydach nie ad się wykonywać szybkich zdjęć po sobie. Zapisanie kadru to kilka sekund, w których aparat jest nieresponsywny.

Zobacz nowe oferty w promoceny.pl/gazetki/szukaj/intermarche-super

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Leopold Chmielowicz

Specjalista ds. fotografii korporacyjnej.

Zobacz również