Co warto wiedzieć o aparatach?

Producenci cały czas pracują nad tym, by mieć sprzęt taki, który sprzeda się doskonale. Na pewno święta to taki okres, gdy tych urządzeń sprzedaje się bardzo dużo. Dodatkowo pojawiają się różne akcje promocyjne, pakiety Adobe, cashbacki dodatki bez kosztów. Pewnie wiele osób pod choinką znajduje nowy aparat. Pierwsze dni z takim urządzeniem to przede wszystkim czas, gdy będzie trzeba poznać jego możliwości, a więc nie będzie to prosta sprawa, podpowiemy Wam więc jak to wygląd a i jakie obecnie funkcje pojawiają się w takich aparatach, jak będzie można je wykorzystywać w praktyczny sposób.

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

 

Tarcze i przyciski

Na aparatach pojawiać się będzie wiele różnych przycisków tarcz, pokręteł czy dźwigni. To właśnie one pozwalają na obsługę urządzenia.

1. Koło trybów

Ten element pojawia się praktycznie we wszystkich urządzeniach. Nim wybierzemy czy chcemy korzystać z automatu, półautomatu czy może wszystko będziemy sami ustawiać. Dodatkowo w wielu urządzeniach pojawia się opcja wybrania dedykowanych trybów.

2. Koła nastaw

W zależności od sprzętu tych elementów może być kilka i mogą się pojawiać różne kwestie z tym związane. To one odpowiadają za zmianę parametrów urządzenia. Typowo amatorskie sprzęty mają jedno albo dwa. Mając jedno koło w aparacie musimy wciskać kombinację przycisków razem z obracaniem koła.

3. Przyciski Fn/C

Te przyciski mogą mieć różne oznaczenie w zależności od firmy. Do nich można przypisać często używane funkcje. Najczęściej dopiero po paru dniach będzie można coś w tym kierunku precyzować i jakoś nieco lepiej to wykorzystywać.

aparat obsługa​4. Przyciski i/q.menu/Q

Takie przyciski służą do wywołania menu podręcznego, gdzie umieszcza się najczęściej zmieniane parametry takie jak czułość, balans bieli czy jakość zdjęć.

5. Przycisk info/disp.

Tymi przyciskami będzie się zmieniać ilość informacji, które pojawiają się na ekranie urządzenia. Dużo będzie zależeć od producenta i tego jakie możliwości w tym zakresie daje użytkownikom sprzętu.

6. Inne przyciski

Na obudowach pojawiają się również inne przyciski. Taki z czerwoną kropką będzie oznaczał miejsce, gdzie włącza się nagrywanie klipów wideo. Przycisk play będzie służył do oglądania zdjęć a menu pozwala na wprowadzenie własnych ustawień. Co na początku trzeba wiedzieć? Przede wszystkim poznać te opcje, które sprawią, że będzie można dobrze wykorzystać aparat i zrobić udane zdjęcia. Na pewno taką istotną kwestią będzie wybranie odpowiedniego trybu pracy oraz formatu w jakim będą zdjęcia wykonywane. Jeśli tych kilka elementów uda się dobrze ustawić potem wykorzystywanie takiego sprzętu stanie się już znacznie łatwiejsze.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Leopold Chmielowicz

Specjalista ds. fotografii korporacyjnej.

Zobacz również