Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia

Jeśli zastanawiamy się czy fotografować zimą najważniejsze będzie posiadanie dobrego sprzętu i wtedy robienie zdjęć nie będzie problemem. Ale trzeba zwracać uwagę między innymi na instrukcję obsługi takiego właśnie urządzenia, które posiadamy. Czasami bowiem pojawi się informacja o tym, żebędzie można fotografować jedynie w dodatnich temperaturach. Niektórzy podkreślają, że nie jest to rzadka informacja, ale producenci coraz częściej wprowadzają taki wpis. Ale jak zaczniemy używać tego urządzenia zimą dość szybko przekonamy się, że radzi sobie naprawdę dobrze i nic takiego się z tym sprzętem nie dzieje. Najczęściej prawie tak samo będzie funkcjonował w mrozie jak w ciepłe dni. Oczywiście elektronika nie lubi chłodu i rzeczywiście lepiej używać ją w ciepłe dni, ale nie jest tak, że urządzenie będzie źle pracowało. Praktycznie jeśli chodzi o analogowe urządzenia trzeba powiedzieć, że też zimą był problem, ponieważ mróz sprawiał, że film stawał się kruchy i mógł uszkodzić takie urządzenie. Dziś problem to przede wszystkim kłopot z funkcjonowaniem akumulatorów i ich żywotnością. Zimą na jednym akumulatorze wykona się zdecydowanie mniej zdjęć niż latem czy jesienią.


Obecnie ogniwa pozbawione są efektu pamięci oraz krótkie ładowanie nie będzie stanowić problemu. Nawet jeśli planuje się robić takie zdjęcia warto także aparat lustrzanka​mieć kilka zapasowych akumulatorów, ponieważ dzięki temu rzeczywiście będziemy mieli pewność, że sprzęt popracuje tyle ile chcemy. Zapasową baterię dobrze będzie trzymać blisko ciała, ponieważ jej temperatura dzięki temu będzie zachowana na odpowiednim poziomie i nie okaże się, że po włożeniu do urządzenia nasz dodatkowy akumulator jest już rozładowany.

 

Ochrona sprzętu

W chłodne dni tworzywa sztuczne stają się kruche i nawet delikatne obchodzenie się może być niewystarczające i dojdzie do sytuacji, w której pojawiają się pęknięcia czy ukruszenia. Wtedy ryzyko, że nasze urządzenie będzie zniszczone jest coraz większe, dlatego trzeba szczególnie na to uważać. W tym okresie także pojawić się może więcej wilgoci i dlatego właśnie dobrze będzie wybierać urządzenia, które są dodatkowo uszczelnione.

Samo robienie zdjęć w okresie chłodnych dni nie jest niczym groźnym. Może być tak, że wolniej będzie działał autofokus, ale nic więcej nie powinno się dziać, sprzęt powinien sobie dobrze poradzić i zdjęcia będą miały dobrą jakość. Jeśli mamy urządzenia z wymienną optyką można się spotkać z opiniami, że na mrozie nie powinno się tego elementu zmieniać, ale wydaje się, że to opinia nieco przesadzona.

Sprawdź ile kosztuję wywołanie zdjęć w Rossmanie. Może czas na założenie w domowej biblioteczce albumu najlepszych wspomnień. 

Leopold Chmielowicz

Specjalista ds. fotografii korporacyjnej.

Zobacz również