Czym jest lustrzanka cyfrowa

Lustrzanka cyfrowa (DSLR, ang. Digital Single Lens Reflex Camera) to rodzaj jednoobiektywowej lustrzanki, w której materiałem światłoczułym będzie matryca światłoczuła. W zależności od zastosowanego rozwiązanie będzie to albo matryca CCD albo też CMOS. Aparaty takie początkowo były wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, ale z upływem czasu i przy obniżeniu kosztów produkcji stały się one popularnym narzędziem wśród amatorów.

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

 

Podział lustrzanek cyfrowych

Lustrzanki dzieli się obecnie na amatorskie, zaawansowane i profesjonalne, a także pod kątem rozmiaru zastosowanej matrycy

• APS-C,

• APS-H,

• 4/3,

• pełna klatka – rozmiar sensora taki jak klatka 35mm.

 

Budowa

Lustrzanka ma jeden obiektyw i budowane w korpus lustro, które będzie kierować padające przez obiektyw światło na matówkę i tam będzie się tworzyć obraz ​obiektu, który jest fotografowany. Dalej przez soczewkę Fresnela i pryzmat dochodzi do wizjera. Mamy także modele, szczególnie starszych aparatów, gdzie obraz będzie kierował się na matówce z góry i nie będzie stosowania pryzmatu oraz wizjera. 

lustrzanka matrycaPewnym wyjątkiem będą tutaj aparaty z lustrem nieruchomym, które jest półprzepuszczalne, gdzie światło będzie sięodbijać od lustra a także trafia do układu AF, część od początku pada na migawkę zaś po jej otwarciu również na matrycę.

Taka konstrukcja będzie gwarantować zmniejszenie opóźnienia jakie jest między wciśnięciem spustu a otwarciem migawki aparatu. Można także eliminować drgania jakie będą wynikać z podnoszącego się lustra w momencie, gdy wykonuje się zdjęcia, dlatego przy średnim czasie naświetlania może mieć to istotne znaczenie podobny efekt będzie można uzyskiwać przy zastosowaniu mechanizmu, który odpowiada za blokowanie podniesionego lustra zanim zrobi się zdjęcie. Konstrukcja taka nie jest bez wad, mamy bowiem między innymi ograniczenie ilości światła jakie docierać będzie do matrycy. Aby dać możliwość swobodnej obserwacji obrazu poprzez obiektyw przy różnych wartościach przysłony stosuje się automatyczne rozwiązanie, które przez większość czasu będzie zostawać otwarta, a przymyka się do nastawionej automatycznie wartości w momencie, gdy podniesie się lustro po wyzwoleniu migawki. Taka automatyzacja może się w pewnych sytuacjach dobrze sprawdzić.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Krystian Kowalecki

Fotografia portretowa, właściciel atelier "FotoPasja ".

Zobacz również