Czym jest cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa

Lustrzanka pełnoklatkowa a więc aparat full-frame (w skrócie FF), full-frame DSLR (FFDSLR, ang. Full Frame Digital Single Lens Reflex Camera) to opcja, w której znajduje się matryca światłoczuła, która jest ekwiwalentną do rozmiaru klatki 35 mm a wiec rozmiar 36x24 mm. Aparat jest odpowiednikiem klasycznej małoobrazkowej lustrzanki jednoobiektywowej. Rozmiar matrycy to główna cecha, która będzie odróżniać aparaty tego typu od wprowadzonych wcześniej lustrzanek, w których pojawia się mniejsza matryca. Z uwagi na wysoki koszt produkcji jak i też często zwiększone rozmiary i masę a także technologiczne zaawansowanie urządzenia stosuje się takie matryce o pełnej formie wyłącznie w profesjonalnym sprzęcie fotograficznym.

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

 

Wady i zalety cyfrowych aparatów full-frame

Pierwszą zaletą, która jest wynikiem większego rozmiaru pojedycznego piksela będzie lepsza jakość zdjęć, dodatkowo mamy barwy, które są świetnie odwzorowane, duża rozpiętość tonalna zdjęć i niższy szum matrycy. Kolejne to również łatwość osiągania małej głębi ostrości a także pożądanego efektu w ​niektórych typach zdjęć takich jak portret. Mamy również jaśniejszy i nieco większy wizjer. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania to na pewno większa matryca będzie powiększać wady optyczne do jakich może również dojść. Wady te występują w mniejszym nasileniu w momencie, gdy zastosuje się aparat, który posiada mniejszy sensor. Zwiększony kąt widzenia można uzna wtedy za wadę przy stosowaniu tak zwanych teleobiektywów, dla osiągnięcia takiego samego powiększenia co przy aparatach z mniejszą matrycą konieczne będzie stosowanie rozwiązań, w których pojawia się dłuższa ogniskowa. Aparaty pełnoklatkowe z tego względu, że mają problem z uzyskaniem dużej głębi ostrości niezbyt nadają się do robienia makrofotografii. Wady pochodne matrycy pełnoklatkowej to jej waga, rozmiar a także cena korpusu.

lustrzanka cyfrowa

Większy sensor pozwala na stosowanie większej rozdzielczości, obecne sensory mają praktycznie dolny limit rozmiaru piksela. Zatem jedyny rzeczywisty wzrost zdolności rozdzielczej będzie można uzyskać, gdy zastosuje się większy rozmiar matrycy. Wtedy wyłącznie będzie można oczekiwać, że te przygotowywane w ten sposób zdjęcia będą udane.

Nowa gazetka lidl już dostępna!

Leopold Chmielowicz

Specjalista ds. fotografii korporacyjnej.

Zobacz również